futsal, tarnów, akademia
Akademia Futsal, Ze szpica|31 stycznia 2010 23:05

„Ze szpica” – Zaczynamy cykl wywiadów z wielkimi osobistościami futsalu w Polsce !

Mam przyjemność zaprosić państwa na cykl wywiadów z osobistościami futsalu w Polsce. Cykl ten nosi nazwę „ze szpica” i będzie nie wątpliwie nie lada gratką dla fanów tego sportu.

Na początek zapraszam na wywiad z Gerardem Juszczakiem, trenerem ekstraklasowej Pogoni 04 Szczecin oraz asystentem trenera reprezentacji Polski. Dzięki współpracy trenera Jakuba Drwala z różnymi futsalowymi szkoleniowcami w naszym kraju i zagranicą będziemy się starali, co jakiś czas przybliżać osobistości futsalu.

Witam serdecznie. To wielka przyjemność mieć możliwość przeprowadzenia wywiadu z kimś tak ważnym dla futsalu w Polsce jak Pan. Na początku prosiłbym o krótkie przedstawienie swojej osoby czytelnikom, gdyż zapewne nie dla każdego jest Pan jednak znaną postacią, ze względu na nie zbyt dużą, aczkolwiek rosnącą popularność futsalu w Polsce. Czym się Pan zajmował kiedyś, jakie są plany na przyszłość, gdyż należy nadmienić naszym czytelnikom iż obecnie jest Pan trenerem ekstraklasowej niespodzianki tego sezonu – Pogoni 04 Szczecin.

 1. Co Pan sądzi o rozwoju futsalu w Polsce, czy jest szansa na to, by w przyszłości to futsal stał się jedną z najpopularniejszych dyscyplin w Polsce ? Jeśli tak, to jakie kroki należy uczynić by tak się stało ?

Witam serdecznie, jest mi bardzo miło, że zaprosiliście mnie do rozmowy z waszym portalem. Na teraz jestem trenerem w ekstraklasowej Pogoni 04 Szczecin , a jak stwierdziliście niespodzianki tego sezonu tym milej jest mi z wami rozmawiać :). Jak każdy miałem do czynienia z piłka nożną i tam tez przeżyłem wiele przygód i radości. Pracowałem między innymi w Wiśle Kraków (grupy młodzieżowe), były tez kluby 3,4, 5 ligi, ale też była praca na najwyższym poziomie w Zagłębiu Sosnowiec w Orange ekstraklasie. Od małego interesowałem się futsalem i byłem czynnym zawodnikiem, który w 1996 zdobył Mistrzostwo Polski i w 1997 wice mistrzostwo Polski za Sindbadem Opole, z drużyną Hydrothermu Kraków. Potem zaproponowano mi prowadzenie kadry Krakowa U21, potem klub futsalowy w lidze ogólnopolskiej Gaszyńscy Kraków (awans do elity już w pierwszym roku) potem Jango Katowice (Puchar Polski i brązowy medal) ponownie Gaszyńscy Kraków a obecnie Pogoń 04 Szczecin. No i oczywiście praca w Reprezentacji Polski i Reprezentacji do lat 21 w reprezentacji seniorskiej jestem do dzisiaj.

 1. Polska Liga Futsalu. Jak sądzi Pan, czy bardzo odbiega od lig zachodnich i czy w Polsce czynione są odpowiednie kroki ku temu by do tej Europy się zbliżyć ?

Futsal rozwija się bardzo prężnie, jednak jeszcze jest „malutki” choć bardzo widowiskowy i nie przewidywalny do ostatnich sekund meczu. Szanse są zawsze, jednak musi być wiele spełnionych czynników aby rósł w siłę. Na  przykład telewizja to ogromna promocja i trzeba do tego dążyć, aby pokazywać mecze w TV. Jeżeli będzie decyzja, że futsal to dyscyplina olimpijska (a jest taka szansa) to wtedy dyscyplina nabierze ogromnego tempa w rozwoju. Natomiast my wszyscy musimy dbać o promocje tej dyscypliny i wspólnie mówić o niej wszędzie tylko jako FUTSAL a nie jakieś turnieje halowe, piecio-osobowe czy  piłki nożnej na hali. Ligi zagraniczne są dalej, ale to nie znaczy, że są nie osiągalne, my dopiero pierwszy rok mamy futsalowców w ekstraklasie a tam już od małego rośnie gracz na futsal. Szkolić trzeba futsalowo, ale też trenerzy nasi musza dbać o swój rozwój wzbogacając swój warsztat. Aby zbliżyć się do najlepszych trzeba wiele pracy i jej musimy się poświęcić to będzie dobrze.

 1. Szkolenie, to jak sądzę elementarna i nieodzowna część tego sportu. Po krótce, jak powinno się szkolić młodych futsalowców w Polsce ? Czego najbardziej brakuje w naszym kraju pod tym względem a z czego ewentualnie możemy już się cieszyć ?

Przede wszystkim trzeba stworzyć grupy młodych chcących grać tylko w futsal. Nie jest to łatwe, bo klubów trawiastych jest dużo ale jest to możliwe.
Brakuje nam tylko reklamy aby pokazać piękno futsalu i emocje które mu towarzyszą reszta jest w naszej gestii.

 1. Czy w jakiś sposób kojarzy Pan futsal z Tarnowem ?

Futsal Tarnowski to dla mnie Artek Koza i Westovia natomiast młodzieżowy futsal to Kuba Drwal i właśnie wasz klub. :) któremu życzę powodzenia…!

 1. Wymarzona krajowa i zagraniczna „piątka” ?

Coraz więcej jest dobrych zawodników i wszędzie każdy wymienia Polską lub zagraniczną wymarzona piątkę a ja tym razem wybiorę moja piątkę zagranicznych graczy z ligi polskiej :)
NEGAU (Akademia)-Janovsky (Nova)- Vatsyak (Hurtap)- Nudyk (Pogoń)- Tkaczenko(Hurtap)

 1. Czym jest dla Pana futsal ?

Futsal to pasja która pochłania mnie bez reszty , dzięki prezesowi z Pogoni mogę tylko tym się zajmować…

 1. Ulubiona drużyna, zawodnik, trener ?

Lubię zespoły Hiszpańskie za stałe fragmenty, Rosyjskie i ukraińskie za mega siłę podczas gry, a brazylijskie za fantazje.

 1. Marzenia, o których mógłby Pan powiedzieć, oraz jakie jest pańskie hobby, oraz inne zainteresowania ?

Hobby ? Mało czasu na wszystko, bo ja podchodzę bardzo profesjonalnie do pracy, ale jest czas na film i dobra muzykę.
Ostatnio mam nowe zainteresowanie fotografia :) ale tylko sportowa i robię sobie zdjęcia które potem pomagają mi przy wykładach o futsalu. Zamierzam też zorganizować sobie akwarium dla zabicia stresów.

 1. Przejdźmy na moment do futbolu. Co pan sądzi o PZPNie, reprezentacji, Franciszku Smudzie, polskiej lidze oraz o tym co najlepsze dla fana europejskiej piłki – Lidze Mistrzów ? Komu Pan kibicuje, co powinny zrobić najlepsze polskie drużyny by awansować do tej elity ?

O PZPN jest mi nie zręcznie się wypowiadać, ponieważ jestem w reprezentacji i nie mnie głosić opinie. Smuda dobry trener, mający swoje zdanie tylko potrzebuje czasu. Jeżeli będzie robił tak jak zawsze i słuchał siebie, a nie doradców będzie dobrze.

Kocham od zawsze tylko Manchester United i znam  ich wszystkich co się dzieje w szatni i w ogóle o klubie. C+ mam tylko dla tej ligi. Angielski futbol jest dla mnie super.
Naszym zespołom już brakuje nie wiele (droga łatwiejsza) jednak musimy być zawodowcami zawsze czy gra się z Barcelona czy z Levadią…..pokory nigdy za wiele.

 1. A jak to się ma w futsalu ? W tym roku Hurtapowi nie udało się zaznaczyć swojej obecności w Europie.

W futsalu podobnie. .”..już był w ogródku już witał się z gąską..” brakło Hurtapowi bardzo nie wiele…myślę że właśnie to było lekceważenie.

 1. Niebawem Mistrzostwa Europy w Futsalu na Węgrzech  Kogo upatruje Pan w roli faworyta ? Kogo jako czarnego konia, a kto może zawieść ? (wywiad przeprowadzony jeszcze przed tą imprezą)

ME na Wegrzech to będzie uczta faworyci jak zwykle Hiszpania, Rosja ,Włosi czarny koń według mnie to Azerbejdzan i może Ukraina reszta nie powinna odegrać większej roli choć jest to tylko sport….

 1. Na koniec chciałbym zapytać o zbliżający się mundial w RPA. Każdy Polak może spokojnie obejrzeć ten mundial w TV ze względu na brak awansu Polaków. W tej imprezie kogo widzi Pan w roli faworyta, za kogo ściska kciuki ?

Jeżeli nie ma Polaków to zawsze kibicuje Anglikom, lubię graczy, znam i żyjących kibiców! ściskam za nich kciuki!

Serdecznie dziękuje za wywiad, jest to prawdziwe wyróżnienie móc przeprowadzić wywiad z taką osobistością polskiego futsalu, życzę sukcesów oraz spełnienia marzeń !

Dziękuje za wywiad i życzę dalszego tak prężnego rozwoju futsalu na waszym podwórku.
GERARD JUSZCZAK


trener I klasy, licencja UEFA A

asystent trenera reprezentacji Polski
zdobywca Pucharu Polski 2007 – Jango Katowice
Zdobywca Brązowego Medalu w Ekstraklasie Futsalu 2007 – Jango ,
Mistrz Polski U20 – 2009 – Pogoń 04 Szczecin

Wywiad przeprowadził Rafał Piszczek.

Podobne wiadomości:

 1. Kursokonferencja futsalowa trenera kadry Polski w Tarnowie Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków futsalu 17 grudnia (piątek) na godzinę...
 2. „Po prostu pokazujemy czym jest futsal” Dnia 17 grudnia (piątek) o godz. 17:00 w siedzibie Katolickiego...
 3. Akademia w II Polskiej Lidze Futsalu ! Jest nam przyjemnie poinformować, iż Akademia Futsal Tarnów w przyszłym...
 4. PUKS Hesed Tarnów ósmą drużyną w Polsce! Po dobrym wczorajszym dniu dzisiaj PUKS Hesed Tarnów walczył o...
 5. Zaczynamy z Heiro Rzeszów Poznaliśmy już terminarz 2 Polskiej Ligi Futsalu, w której to...